Viikonloppuna mitalisadetta Tampereella!

20.9.2016

Aino O. nappasi neljä mitalia Tampereelta!
Aino O. nappasi neljä mitalia Tampereelta!

Viikonloppuna käydyissä otteluissa Tarmon luun kova tiimi lähti metsästämään Tampereelta pm-mitaleita sisulisähuipentumasta. Saaliiksi saatiinkin 38 mitalia ja tavoite saavutettiin heittämällä!

Kilpailut käytiin tänä vuonna pari kuukautta myöhemmin kuin normaalisti, sillä Ratinan stadionin mondo-pinnoite ei ehtinyt valmistua ajoissa.

Syksyisestä säästä huolimattta urheilijat olivat liekeissä, uusia enkkoja tehtiin kuin viimeistä päivää ja hauskan pito, oman sekä muiden seurojen urheilijoiden kesken kruunasi viikonlopun.

Jalustalle on syytä nostaa Aino Ojaniemen t11 sarjassa saavuttamat loistavat kolme kultaa sekä yksi hopea! Aino myös juoksi 60m aidoissa kaikkien aikojen tuloksissa sijalle 35.!

Saavutetetut mitalit ja uudet ennätykset kertovat, että nuorisossa on tulevaisuus ja tästä on hyvä jatkaa kohti syksyn peruskuntoharjoitteita sekä siitä kohti kautta 2017!

Viikonlopun mitalistit:

P13

60m

1. Ukko Korhonen 8.17

200m

3. Ukko Korhonen 27.23

60m aidat

1. Arvi Väre 10.50

Seiväs

2. Arvi Väre 2,00

Pituus

1. Ukko Korhonen 4,85

 

P12

1000m

3. Valtteri Kalanti 3.28,83

 

P10

Pituus

2. Tuomas Rättö 3,86

3. Eeti Hänninen 3,86

Kuula

2. Eeti Hänninen 7,60

 

T15

Pituus

1. Erika Ahvenharju 5,16

Kolmiloikka

1. Erika Ahvenharju 10,60

Kuula

2. Erika Ahvenharju 11,48

 

T14

Seiväs

3. Emma Kuikka 1,70

Pituus

1. Enni Saarinen 5,08

Moukari

3. Silja Toivonen 35,31

Keihäs

3. Silja Toivonen 36,62

 

T13

60m

3. Vilma Teppo 8,76

 

T12

Kuula

3. Moona Mäkelä 9,14

Keihäs

2. Vilma Toivonen 27,57

 

T11

60m

1. Aino Ojaniemi 8,66

60 aidat

2. Aino Ojaniemi (kaikkien aikojen 35. paras 11v tyttöjen tulos)

Pituus

1. Aino Ojaniemi 4,44

Kuula

1. Aino Ojaniemi 10,68

2. Iiris Veijola 9,82

Kiekko

1. Iiris Veijola 32,07

2. Vilma Kerälä 27,05

Keihäs

1. Iiris Veijola 26,87

3. Vilma Kerälä 22,85

 

T10

Korkeus

1. Aino Aalto

Kuula

1. Aino Aalto 8,06

 

P9 miniottelut:

40m + 1000m

1. Reko Laine

1000m+ korkeus

2. Jaakko Veijola

40m + korkeus

1. Elias Kerälä

Kuula+ keihäs

3. Jaakko Veijola

Kuula+ pituus

2. Elias Kerälä

Pituus + keihäs

1. Elias Kerälä

T9 miniottelut

Kuula + keihäs

3. Jenni Väänänen

Kuula + pituus

2. Erika Juselius

 

Viikonlopun aikana nähtiin 120 Tarmolaislajisuoritusta, joista mitaliin päätyi 38. Omia henkilökohtaisia ennätyksiä syntyi 48 kappaletta!