Veteraaniyleisurheilun SM-kisat 2.-4.7. Tampere

5.7.2010

Arto Hakala ja Kari Virtanen vuorovedolla M40 5000 metrillä kaksoisvoittoon. Kari nappasi myös 10000 metrin mestaruuden vitosen hopean lisäksi.
Arto Hakala ja Kari Virtanen vuorovedolla M40 5000 metrillä kaksoisvoittoon. Kari nappasi myös 10000 metrin mestaruuden vitosen hopean lisäksi.
N60 Marja Järvensivu uurasti juoksumatkoilla mitalikantaan
N60 Marja Järvensivu uurasti juoksumatkoilla mitalikantaan
M55 Seppo Sovio 100m aitojen mestari
M55 Seppo Sovio 100m aitojen mestari
N50 Tuula Yrjölä 10000 metrin mestari.
N50 Tuula Yrjölä 10000 metrin mestari.

Ratinan helle siivitti tarmolaiset hurjiin mitalijuhliin

Veteraaniyleisurheilun SM-kisat 2.-4.7. Tampere

M55 100 m    +0,1

  1. Raimo Koskela                       VSVetU              12,40

  2. Harri Huotari                           HKV                 12,42

  3. Esko Kleimola                         Sporttiv            13,44

  4. Seppo Sovio                          HämeenlTa      13,64

  5. Jorma Kilkki                            VSVetU              14,06

  6. Pauli Vehmasto                         VirtU              14,15

  7. Vesa Lappalainen                        HKV             14,34

M75 Korkeus

  1. Reino Kataja                            TeuvTui               131

  2. Jaakko Yli-Huita                        LaihLu                125

  3. Niilo Korhonen                          SuonVa              122

  4. Erkki Yli-Malmi                         HämeenlTa     122

  5. Olavi Niemi                             PorinTa               116

  6. Raimo Lehmusvainio                      Sporttiv        116

 

N75 100 m    +0,1

  1. Aino Koistinen                          KangasnKa           22,25

  2. Hanna Laurila                           HämeenlTa         26,09

 

N75 3000 m kävely  

  1. Hanna Laurila                     HämeenlTa      22.16,98

  2. Aino Koistinen                      KangasnKa        25.42,67

 

M40 5000 m

  1. Arto Hakala                             HämeenlTa    16.40,45

  2. Kari Virtanen                           HämeenlTa    16.50,71

  3. Mikael Nyman                            IFKraft          17.37,88

  4. Asko Nuikka                             KylmäkVei       18.12,53

 

M45 5000 m

  1. Pasi Heinonen                           KeurKi           17.29,01

  2. Simo-Pekka Aarnisalo           HämeenlTa 17.44,76

  3. Esa Katajamäki                          PakVi            17.46,16

  4. Ari Paukku                              HelsJy           17.48,29

  5. Urpo Nikanne                            HelsJy           20.48,59

 

M55 200 m     -0,8

  1. Raimo Koskela                           VSVetU          25,91

  2. Jorma Hietamäki                         KankU           26,37

  3. Esko Kleimola                           Sporttiv           27,90

  4. Jorma Kilkki                            VSVetU              28,15

  5. Seppo Sovio                             HämeenlTa     28,23

  6. Jarmo Iivonen                           VihdUV            30,52

 

 

M75 Pituus  ei tuulilukemia

  7. Erkki Yli-Malmi                  HämeenlTa            3,31

 

M80 200 m    -1,0

  1. Terho Välimäki                          KalvI               32,59

  2. Unto Mattsson                           HämeenlTa     33,71

  3. Uolevi Aaltonen                         VSVetU            37,15

     Eero Salonen                            VSVetU                DNF

 

M80 800 m 

  1. Unto Mattsson                           HämeenlTa      3.04,61

  2. Teuvo Palomäki                          KuntoP            3.44,51

 

 

N50 800 m 

  1. Anneli Mörä-Leino                       JyväskKU   2.47,94

  2. Tuula Yrjölä                            HämeenlTa  2.48,15

  3. Päivi Mäkelä                            Liikut            2.49,74

  4. Anne Lahtinen                           KuntoP            2.52,78

 

N50 5000 m

  1. Salme Pihjala                           EspTa            21.08,85

  2. Tuula Yrjölä                            HämeenlTa    21.23,18

  3. Päivi Mäkelä                            Liikut           21.39,31

  4. Anne Lahtinen                           KuntoP        22.02,15

 

N60 200 m      -0,4

  1. Terhi Kokkonen                          JyväskKU    33,34

  2. Helena Hietarinta                       KauhajKa   36,32

  3. Marja Järvensivu                    HämeenlTa  40,02

  4. Leila Lintunen                          Sporttiv         44,88

 

N60 800 m 

  1. Terhi Kokkonen                          JyväskKU        3.20,18

  2. Marja Järvensivu                     HämeenlTa     3.25,83

  3. Helena Hietarinta                       KauhajKa        3.35,20

  4. Gun-Brit Kuusimäki                      HelsPV           3.43,54

  5. Leila Lintunen                          Sporttiv          4.06,38

 

N75 200 m     -1,1

  1. Liisa Karkkulainen                      LappUM              38,88

  2. Hanna Laurila                           HämeenlTa         54,05

 

 

M40 10 000 m

  1. Kari Virtanen                           HämeenlTa   35.32,87

  2. Matti Huttunen                          HKV              36.06,67

  3. Pasi Rangell                            HämeenlKi       36.56,21

  4. Mikael Nyman                            IFKraft          37.08,53

 

M55 100 m aj   -0,1

  1. Seppo Sovio                             HämeenlTa    17,92

  2. Kalevi Kytölä                           KuntoP              19,55

 

M80 400 m  

  1. Unto Mattsson                           HämeenlTa     1.17,79

  2. Teuvo Palomäki                          KuntoP            1.43,63

  3. Matti Pohjoismäki                       KuntoP            1.49,68

 

M80 1500 m 

  1. Unto Mattsson                           HämeenlTa   7.16,65

  2. Teuvo Palomäki                          KuntoP          7.55,25

  3. Eeli Nisula                             TeuvTui           8.47,38

 

N50 10 000 m

  1. Tuula Yrjölä                            HämeenlTa  44.46,22

  2. Päivi Mäkelä                            Liikut           45.50,70

  3. Ritva Väkevä                            KymUV          52.16,67

 

N50 1500 m 

  1. Salme Pihjala                           EspTa             5.42,08

  2. Tuula Yrjölä                            HämeenlTa     5.52,94

  3. Anneli Mörä-Leino                       JyväskKU      5.57,46

 

 

N60 400 m  

  1. Terhi Kokkonen                          JyväskKU       1.13,71

  2. Aija Hynynen                            KuopVi            1.27,20

  3. Marja Järvensivu                       HämeenlTa 1.30,73

  4. Gun-Brit Kuusimäki                      HelsPV         1.48,34

  5. Leila Lintunen                          Sporttiv          1.48,68

 

N60 1500 m 

  1. Tuula Lahdenperä                        IFDrott           5.59,38

  2. Marja Järvensivu                        HämeenlTa    7.10,10

  3. Gun-Brit Kuusimäki                      HelsPV            7.38,67

 

N75 400 m  

  1. Liisa Karkkulainen                      LappUM            1.29,66

  2. Hanna Laurila                           HämeenlTa       1.59,21

 

N75 1500 m 

  1. Hanna Laurila                           HämeenlTa      8.42,41

 

N75 10 000 m

  1. Hanna Laurila                   HämeenlTa      1.09.50,67