Tarmon kansalliset Tähtikisat 13.8.

13.8.2009

Tarmon Nea Hyvärinen
Tarmon Nea Hyvärinen
Viipurin Urheilijoiden Hannu Ali-Huokuna (157)
Viipurin Urheilijoiden Hannu Ali-Huokuna (157)
Naisten 5000m, Anne-Mari Määttänen (2.), Janica Mäkelä (1.) ja Mira Tuominen (3.)
Naisten 5000m, Anne-Mari Määttänen (2.), Janica Mäkelä (1.) ja Mira Tuominen (3.)
Tulosten takana mm. Mika Ijäs
Tulosten takana mm. Mika Ijäs

Tarmon Nea Hyvärinen (T12) kolmiloikassa ikäkausiennätykseen (SE) tuloksella 11.24

Katso kisavideopätkät 2009

Tähtikisat                                            Hämeenlinna

Hämeenlinnan Tarmo                          13.8.2009

 

TULOKSET

 

M  100 m   Tuuli: +2,2

  1. Hannu Ali-Huokuna                  ViipU               10,64

  2. Teemu Vilen                             ViipU               10,77

  3. Johan Engberg                     LahdAh              11,09

  4. Jim Antturi                             KU-58               11,23

  5. Samir Demnati                       OrimJy              11,24

  6. Eetu Ehrola                          TampPy              11,68

  7. Mikko Korhonen                   LappUM              11,69

 M  400 m

  1. Panu Pasanen                       VihdVi              50,23

  2. Aki Haiko                               RekRai              51,68

  3. Iiro Heino                              PorY                51,98

  4. Aleksanteri Vuorinen             PorY                52,24

  5. Juhamatti Nipuli                    HeinI               54,01

  6. Marko Salo                           LoimLe              58,48

 

M  800 m [mk]

  1. Mikko Lahtio                            HKV               1.49,08

  2. Rami Oravakangas                 PyhäjP            1.50,48

  3. Anders Lindahl                       IFLänk            1.50,84

  4. Riku Marttinen                        HeinI             1.51,46

  5. Nordin Naghmouch                IFLänk            1.51,56

  6. Tapani Virtanen                     HKV               1.51,86

  7. Tuomo Salonen                      EspTa             1.53,03

  8. Jouko Juntunen                          TampPy            1.53,25

  9. Ismo Pekkanen                           KarhKa            1.53,35

 10. Juhani Mikkola                        HämTa             1.53,75

 11. Frank Lindqvist                         IFLänk            1.55,01

 12. Panu Jantunen                           ImatrU            1.55,61

 13. Olli Rannikko                           KuortK            1.56,08

 14. Jouni Hautamäki                         HonkJU            1.56,12

 15. Matti Viren                             MyrsMy            1.56,42

 16. Torsti Kettula                          LahdAh            1.56,43

 17. Jackson Tenai                           LahdAh            1.57,37

 18. Mikki Lehtonen                          KouvU             1.57,52

 19. Toni Nikkeri                            RovaLa            1.57,92

 20. Aki Rissanen                            ViipU             1.58,03

 21. Pyry Sipilä                             KeravU            1.58,18

 22. Mattias Häyry                           PorY              1.58,24

 23. Juha Menna                              HKV               1.58,33

 24. Teemu Raittinen                         KurikR            1.59,99

 25. Aleksi Ikonen                           JoensK            2.00,35

 26. Juha Järvelä                            VetU              2.00,56

 27. Antti Raittinen                         KurikR            2.00,96

 28. Jukka Raittinen                         KurikR            2.01,00

 29. Tero Junkkari                           AnjLi             2.01,70

 30. Valtteri Repo                           TampPy            2.01,95

 31. Henri Rantajärvi                        AlatPi            2.02,11

 32. Timo Lähteenmäki                        TampPy            2.03,07

 33. Henri Kosonen                           TurWei            2.03,16

 34. Niklas Horn                             PorvU             2.07,29

 35. Vesa-Matti Seppälä                      TurWei            2.07,43

 36. Franz-Oskar Rantala                     TuUL              2.07,56

 37. Ilkka Kanerva                           PolvU             2.08,91

 

Erä 1               

  1. Teemu Raittinen                         KurikR            1.59,99

  2. Aleksi Ikonen                           JoensK            2.00,35

  3. Juha Järvelä                            VetU              2.00,56

  4. Antti Raittinen                         KurikR            2.00,96

  5. Tero Junkkari                           AnjLi             2.01,70

  6. Valtteri Repo                           TampPy            2.01,95

  7. Henri Rantajärvi                        AlatPi            2.02,11

  8. Timo Lähteenmäki                        TampPy            2.03,07

  9. Henri Kosonen                           TurWei            2.03,16

 10. Niklas Horn                             PorvU             2.07,29

 11. Vesa-Matti Seppälä                      TurWei            2.07,43

 12. Franz-Oskar Rantala                     TuUL              2.07,56

 13. Ilkka Kanerva                           PolvU             2.08,91

 

Erä 2               

  1. Frank Lindqvist                         IFLänk            1.55,01

  2. Panu Jantunen                           ImatrU            1.55,61

  3. Olli Rannikko                           KuortK            1.56,08

  4. Jouni Hautamäki                         HonkJU            1.56,12

  5. Torsti Kettula                          LahdAh            1.56,43

  6. Jackson Tenai                           LahdAh            1.57,37

  7. Mikki Lehtonen                          KouvU             1.57,52

  8. Toni Nikkeri                            RovaLa            1.57,92

  9. Aki Rissanen                            ViipU             1.58,03

 10. Pyry Sipilä                             KeravU            1.58,18

 11. Mattias Häyry                           PorY              1.58,24

 12. Juha Menna                              HKV               1.58,33

 13. Jukka Raittinen                         KurikR            2.01,00

 

Erä 3               

  1. Mikko Lahtio                            HKV               1.49,08

  2. Rami Oravakangas                        PyhäjP            1.50,48

  3. Anders Lindahl                          IFLänk            1.50,84

  4. Riku Marttinen                          HeinI             1.51,46

  5. Nordin Naghmouch                        IFLänk            1.51,56

  6. Tapani Virtanen                         HKV               1.51,86

  7. Tuomo Salonen                           EspTa             1.53,03

  8. Jouko Juntunen                          TampPy            1.53,25

  9. Ismo Pekkanen                           KarhKa            1.53,35

 10. Juhani Mikkola                          HämTa             1.53,75

 11. Matti Viren                             MyrsMy            1.56,42

 

M 5000 m

  1. Aki Nummela                             HKV              15.05,25

  2. Teppo Syrjälä                           TeivS            15.08,61

  3. Lauri Lipiäinen                         LeppSi           15.16,51

  4. Tommi Karra                             TeivS            15.27,35

  5. Joonatan Oporta                         OuNMKY           15.31,45

  6. Jussi Lammi                             TeivS            15.41,14

  7. Tommi Heittola                          Tamp38           15.43,35

  8. Vesa Taanila                            ParkU            15.50,38

  9. Joni Jäntti                             SavonR           15.51,06

 10. Jari Vanhanen                           SjunIF           15.56,59

 11. Pekka Roppo                             JuanKu           16.05,44

 12. Arto Hakala                             JanJa            16.15,57

 13. Joni Saarikoski                         YlisKV           16.16,97

 14. Konsta Vilkman                          PadasY           16.34,64

 15. Timo Vihma                              PakVi            16.48,33

 16. Jari Kinnunen                           RiihKV           17.15,73

 

M Korkeus

  1. Mikael Rajala                           EspTa                 204

  2. Henri Vitikainen                        OrimJy                198

  3. Urpo Sippola                            LaukU                 198

  4. Lauri Stenroth                          JanJa                 195

     Pekka Haukka                         HämTa                  NH

 

M Pituus

  1. Simon Sundsten                          IKFalk               7,45 -0,2          

  2. Doung Hongisto                          JalasJ               6,74 -0,2          

  3. Jim Antturi                             KU-58                6,49 -0,2          

 

M Kiekko [mk]

  1. Jouni Walden                            IkaalU              59,47

  2. Mika Loikkanen                          JärvPa              58,40

 

N  100 m   Tuuli: +0,3

  1. Jenniina Halkoaho                       SuodU               12,35

  2. Julia Tommiska                          KouvU               12,74

  3. Janita Tammisalo                        KangU               12,77

  4. Oona Björklund                          KouvU               13,10

  5. Noora Männistö                          RiihKi              13,53

 

N  400 m

  1. Jenniina Halkoaho                       SuodU               55,42

  2. Noora Toivo                             ToiVau              57,06

  3. Emilia Granlund                         PargIF              57,33

  4. Nina Vainikainen                        KarhKa              57,47

  5. Nelli Toivo                             ToiVau              57,59

  6. Carita Riutta                           EspTa               58,21

 

N  800 m [mk]

  1. Heidi Pappila                           RaisKu            2.09,98

  2. Heidi Eriksson                          IFNykn            2.10,41

  3. Annika Rikberg                          BorgåA            2.10,41

  4. Zenitha Eriksson                        IFNykn            2.12,28

  5. Saara Skyttä                            LiedPa            2.12,56

  6. Heidi Marttinen                         HeinI             2.13,09

  7. Aurora Holopainen                       PorvU             2.17,39

  8. Aino Paunonen                           MyrsMy            2.18,58

  9. Pauliina Martikainen                    HKV               2.20,75

 10. Päivi Knutar                            KokkVe            2.20,95

 11. Johanna Pura                            ForsSa            2.21,55

 12. Laura Hankaniemi                        KouvU             2.21,94

 13. Mikaela Söderström                      PorvU             2.23,88

 14. Alice Mattila                           LahdAh            2.28,33

 15. Nora Horn                               PorvU             2.35,06

 

Erä 1               

  1. Aino Paunonen                           MyrsMy            2.18,58

  2. Pauliina Martikainen                    HKV               2.20,75

  3. Johanna Pura                            ForsSa            2.21,55

  4. Laura Hankaniemi                        KouvU             2.21,94

  5. Mikaela Söderström                      PorvU             2.23,88

  6. Alice Mattila                           LahdAh            2.28,33

  7. Nora Horn                               PorvU             2.35,06

 

Erä 2               

  1. Heidi Pappila                           RaisKu            2.09,98

  2. Heidi Eriksson                          IFNykn            2.10,41

  3. Annika Rikberg                          BorgåA            2.10,41

  4. Zenitha Eriksson                        IFNykn            2.12,28

  5. Saara Skyttä                            LiedPa            2.12,56

  6. Heidi Marttinen                         HeinI             2.13,09

  7. Aurora Holopainen                       PorvU             2.17,39

  8. Päivi Knutar                            KokkVe            2.20,95

 

N 5000 m [mk]

  1. Janica Mäkelä                           ForsSa           16.57,08

  2. Anna-Mari Määttänen                     ForsSa           17.18,71

  3. Mira Tuominen                           ValkHa           17.58,12

  4. Tiina Tarvainen                         Nurmij           18.41,38

  5. Linda Karvonen                          TurWei           19.22,38

 

N Korkeus

  1. Hanna Grobler                           RuovPi                179

  2. Mari Sepänmaa                           AlavU                 170

  3. Elina Smolander                         LapVi                 170

  4. Linda Sandblom                          HangöI                170

  5. Viivi Voutilainen                       RaisKu                165

 

N Kolmiloikka [mk]

  1. Sohvi Seppälä                           KarhU               12,93 +1,2          

  2. Sofi Liljekvist                         IFDrot              12,87 +0,2          

  3. Niina Kelo                              JärvPa              12,27 +0,8          

  4. Päivi Kasari                            JalasJ              12,20 +1,3          

  5. Liisa Naskali                           NokU                12,11 +0,3          

  6. Kirsi-Maria Kero                        KanLei            11,99 +1,0          

  7. Mia Marttila                            HKV                 11,82 +1,5          

  8. Pia Virtanen                            TuusU               11,41 +2,0          

  9. Vilma Vuohelainen                       HKV               11,37 +1,1          

 10. Asta Keskitalo                          MartMu           11,28 +1,5          

 11. Nea Hyvärinen                         HämTa         11,24 +1,2          

 12. Meri Linkama                            HKV                 11,01 +0,8          

 

N Kiekko [mk]

  1. Tanja Komulainen                        PälkLL              55,28

  2. Sanna Kämäräinen                        LapiVe              53,71

  3. Lotta-Kaisa Välkkynen                   HsYU                50,96

  4. Niina Kelo                              JärvPa              50,39

  5. Elina Mattila                           TuUL                48,88

  6. Kaisa Ilonen                            KangKi              42,92